Výpočet čisté mzdy v roce 2023

Výpočet čisté mzdy zaměstnanců.

Nacházíte se: Výpočet.cz Čistá mzda Nejčastější dotazy Jaká jsou pravidla pro uplatnění slevy…

Jaká jsou pravidla pro uplatnění slevy na školku?

Někteří poplatníci si mohou snížit daň z příjmů o tzv. slevu za školkovné. Její výše odpovídá nákladům uhrazeným za pobyt dítěte v mateřské škole nebo podobném zařízení péči předškolního věku (mateřská škola, lesní či firemní školka, jesle apod. - od jednoho roku věku dítěte). Podmínkou je, aby rodič (nebo prarodič pečující o dítě, která nahrazuje péči rodičů) bydlel s vyživovaným dítětem ve společné domácnosti.

Daňová sleva, resp. její uplatnitelné maximum, vždy odpovídá výši minimální mzdy. Z příjmů za rok 2021 lze tedy v rámci slevy za školku odečíst maximálně 15 200 Kč. Pro rok 2022 se minimální mzda zvýšila a nejvýše bude možné odečíst 17 300 Kč. Skutečná výše slevy se ale odvíjí od reálných nákladů zaplacených za umístnění každého dítěte ve školce (tedy počet slev odpovídá počtu dětí umístěných ve školce), přičemž uznatelné je pouze tzv. školkovné, nikoli například stravné nebo náklady na dopravu.

OSVČ si slevu za rok 2022 uplatní v daňovém přiznání podávaném v roce 2023. Zaměstnanci si slevu uplatní v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2022. Za tímto účelem musí svému zaměstnavateli do 15. února 2023 dodat potvrzení o uhrazených nákladech za školku za rok 2022, které vydá provozovatel zařízení.