Výpočet čisté mzdy v roce 2024

Výpočet čisté mzdy zaměstnanců.

Nacházíte se: Výpočet.cz Čistá mzda Nejčastější dotazy Jaká jsou pravidla pro uplatnění slevy…

Jaká jsou pravidla pro uplatnění slevy na školku?

Někteří poplatníci si mohou naposledy ještě za příjmy z roku 2023 snížit daň z příjmů o tzv. slevu za školkovné. Její výše odpovídá nákladům uhrazeným za pobyt dítěte v mateřské škole nebo podobném zařízení péči předškolního věku (mateřská škola, lesní či firemní školka, jesle apod. - od jednoho roku věku dítěte). Podmínkou je, aby rodič (nebo prarodič pečující o dítě, která nahrazuje péči rodičů) bydlel s vyživovaným dítětem ve společné domácnosti.

Daňová sleva, resp. její uplatnitelné maximum, odpovídá výši minimální mzdy. Z příjmů za rok 2023 lze tedy v rámci slevy za školku odečíst maximálně 17 300 Kč. Skutečná výše slevy se ale odvíjí od reálných nákladů zaplacených za umístění každého dítěte ve školce (tedy počet slev odpovídá počtu dětí umístěných ve školce), přičemž uznatelné je pouze tzv. školkovné, nikoli například stravné nebo náklady na dopravu.

OSVČ si slevu uplatní ještě za rok 2023 v daňovém přiznání podávaném v roce 2024. Zaměstnanci si slevu uplatní v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2023. Za tímto účelem musí svému zaměstnavateli do 15. února 2024 dodat potvrzení o uhrazených nákladech za školku za rok 2023, které vydá provozovatel zařízení. Pro příjmy od roku 2024 se tato daňová sleva ruší.