Výpočet čisté mzdy v roce 2018

Výpočet čisté mzdy zaměstnanců. Mzdová kalkulačka vám jednoduše vypočítá vaši čistou mzdu. Stačí zadat hrubou mzdu, počet dětí a další detaily a obratem se dozvíte svou konkrétní čistou mzdu, na kterou máte nárok.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Čistá mzda Nejčastější dotazy Kdy si musí podávat daňové přiznání…

Kdy si musí podávat daňové přiznání zaměstnanci sami?

Pokud pracujete jako zaměstnanec, většinou své daně vyřešíte tak, že požádáte zaměstnavatele o zúčtování daní. V určitých případech si ale musíte podat daňové přiznání jako zaměstnanci sami.

To v případě, že máte ostatní příjmy ještě z dalších činností, které z hlediska daně z příjmu tvoří dílčí základ daně a přesáhnou hranici 6000 Kč. Spadá sem například přivýdělek jako OSVČ, příjmy z pronájmu nebo příjmy z kapitálového majetku.

Daňové přiznání je nutné podat také při souběžném zaměstnání, pokud vám tyto příjmy nezdaní srážkou a vy tak odvedete v jednom měsíci daň z příjmů zálohou u více než jednoho zaměstnavatele současně. Situace může nastat například pokud pracujete na hlavní pracovní poměr na jednom místě, kde máte podepsané prohlášení k dani, a jinde si přivyděláváte na dohodu o provedení práce více než 10 000 Kč měsíčně. To samé platí i v případě, že si přivyděláváte na dohodu o pracovní činnosti, kde nehraje roli žádný limit. Srážkou vám naopak daň odvedou při práci na dohodu o provedení práce s měsíční mzdou do 10 000 Kč nebo budete mít příjem z autorských honorářů do 10 000 Kč měsíčně. V souvislosti se srážkovou daní platí od roku 2018 nový limit. Pro příjmy ze závislé činnosti malého rozsahu (do 2500 Kč měsíčně) se stanovuje obdobný režim, který platí pro dohody o provedení práce při nepodepsaném prohlášení k dani. Tyto příjmy malého rozsahu tak nově podléhají srážkové dani ve výši 15 % a neprojeví se v obecném základu daně poplatníka daně z příjmů fyzických osob. To znamená, že daňová povinnost se vypořádá už “u zdroje” a zaměstnanec tak kvůli nim nemusí podávat daňové přiznání.

S daněmi si musíte jako zaměstnanci poradit sami i jestliže jste po část roku pracovali pro zahraničního zaměstnavatele, měli tedy příjem ze zahraničí a ten nebyl vyňat ze zdanění. S většinou států už má Česká republika uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Pokud už vám tedy zdanili příjmy v zahraničí, znovu se v ČR danit nebudou, ale v daňovém přiznání je třeba zaplacenou daň doložit.

Zaměstnanci musí podat růžový formulář také v situaci, kdy včas nepodepsali Prohlášení k dani. Nejpozději tak musí učinit do 15. února. Daňové přiznání se vyplatí i těm, kteří svého zaměstnavatele nestihli do 15. února požádat o zúčtování daně nebo mu nestihli do této doby dodat všechny podklady pro uplatnění odpočtů a slev.

Pokud kromě zaměstnání ještě podnikáte, ale jste ve ztrátě, měli byste podat přiznání ve vlastním zájmu právě proto, abyste si mohli ztrátu z podnikání uplatnit. Podat přiznání se vám vyplatí i v případě, že jste z nějakého důvodu nedodali svému zaměstnavateli včas podklady pro uplatnění všech slev a odpočtů.

Povinnost podat daňové přiznání se vztahuje i na zaměstnance, jejichž loňské příjmy podléhaly solidárnímu zdanění jelikož byly vyšší než 48násobek průměrné mzdy. Od roku 2015 odpadla povinnost podávat daňové přiznání, pokud se fyzické osobě zvýšila pouze záloha na daň z příjmů, ale nedošlo k překročení maximálního vyměřovacího základu pro výpočet sociálního pojištění. Daňovému přiznání se tak vyhnou zaměstnanci, kteří překročili limit pro solidární přirážku jen v některých měsících třeba kvůli prémiím, ale celkové roční příjmy nebyly vyšší než 48násobek průměrné mzdy.