Výpočet čisté mzdy v roce 2023

Výpočet čisté mzdy zaměstnanců.

Nacházíte se: Výpočet.cz Čistá mzda
  • Kdy je zaměstnanec povinnen podávat daňové přiznání?

    Zaměstnanci musí podat daňové přiznání, mají-li i jiné příjmy (např. z podnikání, kapitálového majetku či pronájmu) nad 6000 Kč ročně, nepodepsali Prohlášení k dani či nestihli požádat o zúčtování daní. Dále může tato povinnost vzniknout například při souběžném zaměstnání (daň zálohou u více zaměstnavatelů) nebo příjmech ze zahraničí (které nebyly vyňaty ze zdanění).

  • Jak mohou zaměstnavatelé přispívat na stravování?

    Zaměstnavatel svým lidem na stravování může přispívat prostřednictvím závodního stravování, stravenek nebo stravenkovým paušálem. Zaměstnanci ze stravenek a stravenkového paušálu neodvádí daň z příjmů ani zdravotní a sociální pojištění. Jedná se ale o nenárokové benefity, které zaměstnavatel není povinnen vyplácet.

  • Kdy mám nárok na daňový bonus?

    V případě, že je daňová sleva na děti vyšší než vaše daň, vyjde záporná hodnota. Jedná se o daňový bonus, na který má nárok jen jeden z rodičů. O jeho vyplacení můžete požádat finanční úřad. Podmínkou je, abyste měli roční příjem ze zaměstnání či podnikání min. ve výši šestinásobku minimální mzdy. Pro měsíční čerpání musíte mít hrubou mzdu vyšší než polovinu minimální mzdy.

Zobrazit další nejčastější dotazy