Výpočet čisté mzdy v roce 2019

Výpočet čisté mzdy zaměstnanců. Mzdová kalkulačka vám jednoduše vypočítá vaši čistou mzdu. Stačí zadat hrubou mzdu, počet dětí a další detaily a obratem se dozvíte svou konkrétní čistou mzdu, na kterou máte nárok.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Čistá mzda Nejčastější dotazy Na jaké odpočty mám nárok, když si…

Na jaké odpočty mám nárok, když si spořím na penzijním připojištění a životním pojištění?

Za uhrazené příspěvky na penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření (dále jen penzijní spoření) a životní pojištění si mohou poplatníci odečíst od základu daně až 24 000 Kč. V případě penzijního spoření je nutné pro maximální částku odpočtu spořit ročně 36 000 Kč (od plateb se pro účely odpočtu odečítá částka 12 000 Kč), u životního pojištění to je 24 000 Kč.

Pokud od zaměstnavatele získávají na toto spoření příspěvek, mají v této souvislosti nárok na osvobození od daně z příjmů fyzických osob podle § 6 odst. 9 písm. p) až do výše 50 000 Kč ročně. V případě, že by příspěvky přesáhly tuto hranici, bude tato částka započtena do hrubé mzdy a odvede z ní daň i pojistné.

Vyšší odpočty za darování krve

Od daňového základu je možné také odečíst za jeden bezplatný odběr krve nebo jejích složek 3000 Kč. Dohromady je možné si takto za rok odečíst maximálně částku odpovídající 15 % základu daně.

Od základu daně se dá odečíst i 20 000 Kč za bezplatný odběr krvetvorných buněk (proplacení cestovních výdajů spojených s odběrem se nepovažuje za platbu za odběr). Nárok je nutné prokázat potvrzením od transplantačního centra.