Výpočet čisté mzdy v roce 2018

Výpočet čisté mzdy zaměstnanců. Mzdová kalkulačka vám jednoduše vypočítá vaši čistou mzdu. Stačí zadat hrubou mzdu, počet dětí a další detaily a obratem se dozvíte svou konkrétní čistou mzdu, na kterou máte nárok.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Čistá mzda Nejčastější dotazy Na jaké odpočty mám nárok, když si…

Na jaké odpočty mám nárok, když si spořím na penzijním připojištění a životním pojištění?

Od roku 2017 došlo ke změnám v oblasti nezdanitelných částí základu daně, na které vzniká nárok v souvislosti s placením příspěvků do třetího pilíře (penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření) a životního pojištění. Schváleny byly také novinky u zaměstnaneckých benefitů osvobozených od daně.

Druhá jmenovaná změna přinesla zvýšení limitu pro osvobození od daně z příjmů fyzických osob podle § 6 odst. 9 písm. p) u příspěvků zaměstnavatele na penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření (dále jen penzijní spoření) a soukromé životní pojištění z 30 000 Kč na 50 000 Kč. Pokud tedy firma přispívá zaměstnanci na jeden ze zmíněných produktů, je pro něj tento příjem osvobozený až do částky 50 000 Kč ročně. Pokud by příspěvky přesáhly tuto hranici, bude tato částka započtena do jeho hrubé mzdy a odvede z ní daň i pojistné.

Jak už jsme zmínili, dále se u penzijního spoření a životního pojištění zvýšila nezdanitelná část základu daně, od kterého si nově můžete odečíst místo 12 000 Kč nově 24 000 Kč. Pro maximální částku odpočtu je tedy nutné spořit ročně 36 000 Kč na penzijní spoření (od plateb se pro účely odpočtu odečítá částka 12 000 Kč) a 24 000 Kč na životní pojištění

Změna se poprvé projeví při zúčtování daní zaměstnavatelem na začátku roku 2018 nebo při podání daňového přiznání za rok 2017, opět na počátku roku 2018.