Výpočet čisté mzdy v roce 2019

Výpočet čisté mzdy zaměstnanců. Mzdová kalkulačka vám jednoduše vypočítá vaši čistou mzdu. Stačí zadat hrubou mzdu, počet dětí a další detaily a obratem se dozvíte svou konkrétní čistou mzdu, na kterou máte nárok.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Čistá mzda Nejčastější dotazy Jaká jsou pravidla pro uplatnění nové…

Jaká jsou pravidla pro uplatnění nové slevy na školku?

Někteří poplatníci si mohou snížit daň z příjmů o další novou slevu. Její výše odpovídá nákladům uhrazeným za pobyt dítěte v mateřské škole nebo podobném zařízení péči předškolního věku (mateřská škola, lesní či firemní školka, jesle apod. - od jednoho roku věku dítěte). Podmínkou je, aby rodič (nebo prarodič pečující o dítě, která nahrazuje péči rodičů) bydlel s vyživovaným dítětem ve společné domácnosti.

Daňová sleva, resp. její uplatnitelné maximum, vždy odpovídá výši minimální mzdy. Z příjmů za rok 2018 lze tedy v rámci slevy za školku odečíst maximálně 12 200 Kč. Pro rok 2019 se minimální mzda zvýšila a nejvýše bude možné odečíst 13 350 Kč. Skutečná výše slevy se ale odvíjí od nákladů zaplacených za umístnění každého dítěte ve školce (tedy počet slev odpovídá počtu dětí umístěných ve školce), přičemž uznatelné je pouze tzv. školkovné, nikoli například stravné nebo náklady na dopravu.

OSVČ si slevu za rok 2018 uplatní v daňovém přiznání podávaném v roce 2019. Zaměstnanci si slevu uplatní v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2018. Za tímto účelem musí svému zaměstnavateli do 15. února 2019 dodat potvrzení o uhrazených nákladech za školku za rok 2018, které vydá provozovatel zařízení.