Výpočet důchodu 2024

Výpočet starobního důchodu. Tato jednoduchá důchodová kalkulačka vám po zadání vaší hrubé mzdy a počtu odpracovaných let okamžitě spočítá, na jak vysoký starobní důchod dosáhnete.

Nacházíte se: Výpočet.cz Starobní důchod Nejčastější dotazy Co je předdůchod a kdy ho můžu čerpat?

Co je předdůchod a kdy ho můžu čerpat?

Předdůchod je termín, který nenajdete v žádném zákoně. Předdůchod není dávkou vyplácenou státem, ale čerpá se z vašich prostředků naspořených v doplňkovém penzijním spoření (tzv. III. důchodový pilíř), a to podle specifických podmínek, které upravuje Zákon o doplňkovém penzijním spoření.

Penzijní spoření uzavřené před rokem 2013 se nazývalo penzijní připojištění. Od roku 2013 pak bylo převedeno do tzv. transformovaných fondů, ze kterých nelze předdůchod čerpat. Je ale možné požádat o převedení do doplňkového penzijního spoření a předdůchod následně čerpat.

Odejít do předdůchodu můžete, pokud máte penzijní připojištění a zároveň máte naspořeno dostatek finančních prostředků. V případě, že nemáte naspořenou dostatečnou částku, můžete peníze doplatit i najednou.  

Předdůchod trvale nekrátí starobní důchod, jako tomu je u předčasného důchodu. Doba pobírání předdůchodu je považována za dobu vyloučenou, proto se nesnižuje osobní vyměřovací základ, ze které se starobní důchod počítá. Doba pobírání předdůchodu se ale nezapočítává do celkové doby pojištění, proto zkracuje dobu pojištění a zároveň tedy snižuje procentní výměru důchodu.

V předdůchodu můžete na rozdíl od předčasného důchodu, do kterého jste odešli před dosažením důchodového věku, pracovat bez omezení.

Kdy můžete předdůchod čerpat?

Do předdůchodu můžete odejít maximálně 5 let před dosažením důchodového věku, musíte mít ale uzavřené doplňkové penzijní spoření pod dobu minimálně pěti let. Předdůchod musí podle zákona trvat alespoň 2 roky. Musíte mít také naspořeno tolik, aby vaše měsíční výplata byla alespoň 30 % průměrné mzdy v období za 1. až 3. čtvrtletí předchozího roku.

V roce 2021 činí minimální měsíční výplata 10 384 korun, proto je nutné mít na 24 měsíců vyplácení předdůchodu naspořeno alespoň 249 216 korun a na pět let minimálně 623 040 korun.