Výpočet nemocenské 2024

Výpočet nemocenské a náhrady mzdy. Kalkulačka nemocenských dávek vám jednoduše spočítá, na jakou nemocenskou máte nárok. Stačí zadat vaši hrubou mzdu a délku nemoci a dozvíte se, kolik peněz můžete očekávat.

Nacházíte se: Výpočet.cz Nemocenská Nejčastější dotazy Vznikne mi nárok na nemocenské, i když…

Vznikne mi nárok na nemocenské, i když mám malý plat?

Na nemocenské vzniká nárok pouze tomu, kdo se účastní nemocenského pojištění. Dá se říci, že zaměstnání zakládá povinnou účast na nemocenském pojištění. Toto pravidlo má ale výjimku. Tou je zaměstnání malého rozsahu, které vykonáváte v případě, že vaše odměna je nižší než tzv. rozhodný příjem, který je pro rok 2024 stanoven na 4000 Kč.

 V těchto měsících tedy nebudete nemocensky pojištěni a nemůže vám vzniknou nárok na dávky nemocenského pojištění, kam spadá právě nemocenské nebo například peněžitá pomoc v mateřství (lidově mateřská).

Stejné výjimky najdeme také u dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti. 

V případě dohody o pracovní činnosti (případně více dohod o pracovní činnosti u jednoho zaměstnavatele, jejichž příjmy se v daném měsíci sčítají) vzniká účast na nemocenském pojištění (a odvádí se pojistné) při příjmu od 4000 Kč hrubého měsíčně.

U dohody o provedení práce (nebo více dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele v daném měsíci, které se sčítají) vzniká účast na pojištění při příjmu nad stanovený limit pro odvod pojistného (nyní 10 000 Kč, ale bude se pravděpodobně měnit).