Výpočet nemocenské 2019

Výpočet nemocenské a náhrady mzdy. Kalkulačka nemocenských dávek vám jednoduše spočítá, na jakou nemocenskou máte nárok. Stačí zadat vaši hrubou mzdu a délku nemoci a dozvíte se, kolik peněz můžete očekávat.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Nemocenská Nejčastější dotazy Co se stane, pokud nebudete v době…

Co se stane, pokud nebudete v době pracovní neschopnosti doma?

Pokud pobíráte nemocenské, měli byste dodržovat předepsaný léčebný režim. V případě, že vás nezastihne kontrola doma nebo vás přistihne při činnosti, která se s léčebným režimem neslučuje, můžete přijít o nemocenskou.
O tzv. kontrolách se rozhoduje náhodně nebo na externí podnět, nejčastěji na popud zaměstnavatele či ošetřujícího lékaře. Kontrolu má právo provést i samotný zaměstnavatel v období prvních třech týdnů pracovní neschopnosti, kdy vám vyplácí náhradu mzdy.

Vaší povinností je kromě dodržování léčebného režimu také umožnit právě kontrolu. To znamená, že lékař musí znát vaši platnou adresu, kde se budete během nemoci zdržovat. Pokud v místě nebudete (nebo kontrola nenajde například zvonek s vaším jménem) mohlo by to být považováno za znemožnění provedení kontroly, což je dáno na roveň porušení léčebného režimu. V případě, že během nemoci místo pobytu měníte, oznamte to i lékaři, stejně jako případné užití tlumících léků, které by mohlo zapříčinit, že zvonění kontroly prostě zaspíte. Informovat byste měli také o případné hospitalizaci nebo návštěvách odborných vyšetření. Pokud vás kontrolní pracovník nezastihne, měli byste kontaktovat lékaře s odůvodněním, proč kontrola neproběhla úspěšně.

Pokud zaměstnavatel nebo pracovní správy sociálního zabezpečení klasifikuje porušení léčebného režimu, může vám být nemocenská podle závažnosti porušení pokrácena nebo odebrána a to i zpětně. Kromě toho vám může být ukončena pracovní neschopnost.

V případě, že podle pracovníka správy sociálního zabezpečení neposkytnete součinnost a například vůbec kontrolu neumožníte, odmítnete prokázat totožnost nebo nepředložíte Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, může vám ten udělit pokutu do výše 10 000 Kč. Pracovník kontroly se musí prokázat Průkazem zaměstnance orgánu nemocenského pojištění pověřeného kontrolu. Do Potvrzení o pracovní neschopnosti se pak zanese datum a čas kontroly i zápis s podpisem.