Může studium nějakým způsobem ovlivnit nárok na mateřskou?
Obecně platí, že pokud si studentka nepřivydělává činností, ze které odvádí platby na nemocenské pojištění, nevznikne jí nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Zákon ale studium (pokud jde o soustavnou přípravu na budoucí povolání na střední, vyšší odborné či vysoké škole nebo na konzervatoři - i v zahraničí, pokud školu uznává ministerstvo školství) za určitých podmínek stanovuje jako dobu účasti na nemocenském pojištění.
Pokud úspěšně absolvujete studium a najdete si zaměstnání, ze kterého platíte nemocenské pojištění (nebo začnete podnikat jako OSVČ a přihlásíte se k nemocenskému pojištění), může vám vzniknout nárok na PPM i přes to, že tuto výdělečnou činnost nevykonáváte celých 270 dní (což je doba účasti na nemocenském pojištění, kterou musíte nasbírat, aby vám vznikl nárok na mateřskou). V případě úspěšně ukončeného studia tak doba ve škole může suplovat dobu účasti na nemocenském pojištění a započítá se také, spadá-li do dvou let před dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.
Doba úspěšně ukončeného studia se dá započítat i pokud jste skončili bakalářský obor a nastupujete na navazující magisterské studium. Jedná se totiž o jiný studijní program, který zakončí samostatná státní zkouška.
Od roku 2025 se nově započítává pro účely splnění podmínky doby pojištění pro vznik nároku na mateřskou také doba studia v případě jeho přerušení (započítává se doba studia před přerušením).