Výpočet nemocenské 2024

Výpočet nemocenské a náhrady mzdy. Kalkulačka nemocenských dávek vám jednoduše spočítá, na jakou nemocenskou máte nárok. Stačí zadat vaši hrubou mzdu a délku nemoci a dozvíte se, kolik peněz můžete očekávat.

Nacházíte se: Výpočet.cz Nemocenská Nejčastější dotazy Mám nárok na nemocenské, když jsem…

Mám nárok na nemocenské, když jsem onemocněla na rodičovské dovolené a můj pracovní poměr stále trvá?

Za pracovní neschopnost během čerpání rodičovské dovolené nemocenské nenáleží. Tato dávka má nahrazovat ušlý příjem, kdy během nemoci nejste schopni vykonávat výdělečnou činnost. Nemocenské se nevyplácí za dobu pracovního volna bez náhrady příjmu, pokud jste onemocněli až po nástupu na takové volno (viz ust. § 28 odst. 5 zákona o nemocenském pojištění).

Do konce roku 2023 také platilo, že zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné kvůli ošetřování nebo péči o dítě v situaci, kdy někdo jiný kvůli péči o toto dítě už čerpá mateřskou nebo rodičovský příspěvek. V současnosti však řada rodičů pobírajících rodičovský příspěvek zároveň pracuje. Proto od roku 2024 platí, že pokud mají oba rodiče pracovněprávní vztah s účastí na nemocenském pojištění, může druhý z rodičů (který není na rodičovské nebo mateřské) čerpat ošetřovné.