Výpočet nemocenské 2024

Výpočet nemocenské a náhrady mzdy. Kalkulačka nemocenských dávek vám jednoduše spočítá, na jakou nemocenskou máte nárok. Stačí zadat vaši hrubou mzdu a délku nemoci a dozvíte se, kolik peněz můžete očekávat.

Nacházíte se: Výpočet.cz Nemocenská Nejčastější dotazy Kdo má nárok na mateřskou?

Kdo má nárok na mateřskou?

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) vzniká, pokud splníte v den jejího přiznání požadované podmínky. Těmi je účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta*. V posledních dvou letech před dnem přiznání dávky je pak nutné být nemocensky pojištěn minimálně po dobu 270 dnů. Pro OSVČ pak platí ještě jedna podmínka a to účast na nemocenském pojištění minimálně po dobu 180 dnů v posledním roce před dnem nástupu na mateřskou. Tato doba nemusí být nepřetržitá, pouze je nutné splnit počet dnů.

* ochranná lhůta pro ženy platí maximálně po dobu 180 dnů a aplikuje se na situaci, kdy zaměstnání ženy, ve kterém byla nemocensky pojištěna, skončilo během jejího těhotenství. Pak vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství na tolik dnů, kolik činilo poslední zaměstnání. Maximálně však 180 kalendářních dnů.