Výpočet nemocenské 2019

Výpočet nemocenské a náhrady mzdy. Kalkulačka nemocenských dávek vám jednoduše spočítá, na jakou nemocenskou máte nárok. Stačí zadat vaši hrubou mzdu a délku nemoci a dozvíte se, kolik peněz můžete očekávat.

Nacházíte se: Výpočet.cz Nemocenská
 • Jaký je rozdíl mezi náhradou mzdy a nemocenskou?

  Obojí se vyplácí při pracovní neschopnosti. Náhradu mzdy poskytuje zaměstnavatel během prvních 14 kalendářních dnů, ale jen za každou zameškanou směnu. OSVČ při nemoci náhradu mzdy od nikoho nedostávají.

  Nemocenské vyplácí stát od 15. kalendářního dne nemoci. Tato dávka náleží za každý kalendářní den nemoci, pokud se účastníte nemocenského pojištění.

 • Co se může stát, když na mě přijde při nemoci kontrola a nenajde mě doma?

  Jste-li v na "neschopence", měli byste dodržovat léčebný režim. Správa sociálního zabezpečení či zaměstnavatel to mohou kontrolovat. Měli byste se zdržovat na udané adrese a při kontrole poskytnout součinnost (např. prokázání totožnosti).

  Za porušení léčebného režimu vám může být (i zpětně) kráceno či odebráno nemocenské, může být ukončena pracovní neschopnost a můžete dostat pokutu do 20 tis. Kč.

 • Které dávky se vyplácí z nemocenského pojištění?

  Dávkami nemocenského pojištění, na které mají nárok zaměstnanci i OSVČ (pokud se přihlásily k pojištění) jsou:

  • nemocenské,
  • peněžitá pomoc v mateřství,
  • otcovská,
  • dlouhodobé ošetřovné.

  Zaměstnanci mají nárok ještě na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a ošetřovné za ošetřování člena rodiny. (Do legislativního procesu má vstoupit návrh, který počítá od roku 2025 s ošetřovným i pro OSVČ a dohodáře.

 • Mám nárok na nemocenské při nemoci po skončení zaměstnání?

  S koncem pracovního poměru končí také účast na nemocenském pojištění. Během následujících 7 kalendářních dní jste ale ještě v ochranné lhůtě a v případě, že onemocníte v jejím průběhu, máte nárok na nemocenské od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Za první dva týdny už ale náhradu od zaměstnavatele nedostanete.

 • Jak je to s nemocenským, když onemocním před koncem zaměstnání?

  V případě, že jste onemocněli ještě během trvání zaměstnání, máte během prvních 14 dní nemoci nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, ale jen za všechny zameškané směny v době, kdy pracovní poměr ještě trval. Od 15. kalendářního dne nemoci vám pak okresní správa sociálního zabezpečení začne vyplácet nemocenské.

Zobrazit další nejčastější dotazy