Výpočet důchodu 2023

Výpočet starobního důchodu. Tato jednoduchá důchodová kalkulačka vám po zadání vaší hrubé mzdy a počtu odpracovaných let okamžitě spočítá, na jak vysoký starobní důchod dosáhnete.

Nacházíte se: Výpočet.cz Starobní důchod Nejčastější dotazy Jak se rozhodnout, zda se mi vyplatí…

Jak se rozhodnout, zda se mi vyplatí jít do předčasného důchodu?

Než se rozhodnete odejít do předčasného důchodu, je dobré zvážit všechny důsledky. Krácený předčasný důchod budete totiž pobírat až dokonce života.

Čím dříve nastoupíte do předčasného důchodu, tím nižší bude váš přiznaný důchod, a to i po dosažení řádného důchodového věku. I nadále budete tedy pobírat krácený předčasný důchod, který se ale stejně jako ostatní důchody každý rok valorizuje.

Jako předčasný důchodce máte navíc omezené možnosti přivýdělku, protože můžete mít až do dosažení důchodového věku pouze příjmy, které nepodléhají platbě na sociálním pojištění. Jde například o práci na dohodu o provedení práce s výdělkem do 10 tisíc korun.

Jak se počítá předčasný důchod?

Přesnou výši vašeho starobního důchodu a z ní odvozenou výši předčasného důchodu provádí ČSSZ až na základě řádně podané žádosti a po předložení potřebných dokumentů u příslušné Správy sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště.