Výpočet důchodu 2024

Výpočet starobního důchodu. Tato jednoduchá důchodová kalkulačka vám po zadání vaší hrubé mzdy a počtu odpracovaných let okamžitě spočítá, na jak vysoký starobní důchod dosáhnete.

Nacházíte se: Výpočet.cz Starobní důchod Nejčastější dotazy Kdy a jak probíhá výplata důchodů?

Kdy a jak probíhá výplata důchodů?

Starobní důchody vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) každý měsíc. Příjemcem důchodu může být pouze oprávněný, jeho zákonný zástupce nebo zvláštní příjemce důchodu.

Důchody jsou v České republice vypláceny měsíčně dopředu v sudých dnech od 2. do 24. dne v měsíci, nebo 15. den v měsíci, pokud je důchod zasílán do zařízení sociálních služeb. Pokud je váš důchod splatný např. dne 15. března připadá na období od 15. března do 14. dubna.

V případě, že vychází splatnost na sobotu, vyplácí se důchod již v pátek. Jestliže vyjde splatnost na neděli, vyplácí se důchod v pondělí. Když vyjde splatnost důchodu na státní svátek, zpravidla se vyplácí dopředu, není to ale pravidlem.

Způsob výplaty důchodu si žadatel volí při podání žádosti o důchod. Důchod si můžete nechat zasílat přímo na váš bankovní účet, případně na bankovní účet manžela či manželky. V takovém případě je nutné k žádosti o důchod vyplnit formulář „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet – majitel účtu, manžel, manželka“.

Pokud chcete pobírat důchod v hotovosti, zašle ČSSZ důchod prostřednictvím České pošty. Tato služba je od 1. dubna 2020 zpoplatněna částkou 29 korun a je strhávána z vyplacené částky důchodu.

Důchod je možné si nechat zasílat také na účet sociálního zařízení, ve kterém je poživatel celoročně ubytován jako klient. Kdykoliv později samozřejmě můžete požádat ČSSZ o změnu způsobu výplaty důchodu.