Výpočet důchodu 2023

Výpočet starobního důchodu. Tato jednoduchá důchodová kalkulačka vám po zadání vaší hrubé mzdy a počtu odpracovaných let okamžitě spočítá, na jak vysoký starobní důchod dosáhnete.

Nacházíte se: Výpočet.cz Starobní důchod Nejčastější dotazy Jak se počítá valorizace důchodů?

Jak se počítá valorizace důchodů?

Výše valorizace je stanovena zákonem a probíhá automaticky u všech důchodů vyplácených na území České republiky vždy od 1. ledna nového roku. Pokud je tedy splatnost vašeho důchodu například 20. v měsíci, pak se vám bude důchod valorizovat až od tohoto data, tedy například 20. ledna 2021. Od roku 2022 ale dojde ke změně a valorizace se bude nově počítat hned od 1. ledna. Důchodci tak dostanou doplatek valorizace od 1. ledna do termínu první výplaty důchodu v novém roce. 

Důchod se zvyšuje o inflaci, tedy o procentní růst cen zboží a služeb za dané období, a zároveň o polovinu růstu reálných mezd. Většinou se valorizuje základní i procentní výměra. V roce 2021 se zvýšila základní výměra o 60 korun na 3 550 korun měsíčně a procentní výměra o 7,1 procenta vyplacené procentní výměry.

Průměrný důchod tak v roce 2021 vzrostl přibližně o 839 korun na 15 336 korun měsíčně. Vzhledem k tomu, že se valorizace vztahuje primárně k průměrnému starobnímu důchodu, nezvyšuje se důchod všem seniorům ve stejné výši.