Spoření

Spořící kalkulačka. Chcete dlouhodobě spořit či investovat na kapitálových trzích? Zadejte výši měsíční úložky, dobu spoření a úrokové zhodnocení, kalkulačka spoření vám ihned spočítá, kolik si během dané doby naspoříte.

Nacházíte se: Výpočet.cz Spoření Popis výpočtu spoření

Popis výpočtu spoření

Kalkulačka spoření je určena pro všechny, kteří si chtějí dlouhodobě spořit nebo investovat na kapitálových trzích (akcie, podílové fondy apod.). Díky kalkulačce zjistíte, kolik si za určitý čas naspoříte, jestliže vkládáte každý měsíc stejnou částku. Důležitý je také úrok, který vám banka či jiný subjekt nabídne. Je celkem jedno, kam peníze vkládáte, kalkulačka započítává jen základní údaje. Jak tedy výpočet funguje.

Výpočet naspořené částky

Do jednoduché kalkulačky spoření se zadává doba spoření, měsíční vklad a úrok (případně daň z úroků). Pro spoření na kapitálových trzích namísto úroku zadávejte předpokládané zhodnocení v procentech ročně. Výsledkem je pak naspořená částka, kterou budete po dané době na účtě mít. Podívejme se na jednoduchý příklad.

Příklad: Paní Nováková se rozhodla, že bude vkládat každý měsíc 5 000 Kč do nejmenovaného podílového fondu. Správce fondu předpokládá roční zhodnocení fondu ve výši 5%. Paní Nováková by ráda věděla, kolik si naspoří za 10 let. Do kalkulačky zadá všechny potřebné údaje plus informaci, že ze zhodnocení podílových fondů se neplatí 15% daň jako u úroků. Výpočet kalkulačky vypadá asi takto:

1.rok vložila paní Nováková 60 000 Kč (12 x 5 000), vklad se jí zhodnotil o 1 394 Kč (v kalkulačce uveden jako úrok), tedy na konci roku má 61 394 Kč. Druhý rok vložila dalších 60 000 Kč a zhodnocením získala již celkem 5 930 Kč. Tak výpočet pokračuje dále. Paní Nováková po deseti letech bude mít naspořeno 766 411 Kč.

Na kalkulačce spoření si můžete zkoušet různé varianty vkladů, úroků i doby spoření. Přesně tak budete vědět, kolik naspoříte.