Kalkulačka důchodového věku. Zajímá vás, kdy budete moci plánovat odchod do důchodu? Zadejte svůj věk a počet dětí, obratem přesně zjistíte, v kolika letech můžete do starobního důchodu odejít.
Do starobního důchodu můžete odejít v případě, že dosáhnete důchodového věku a získali jste dostatečnou dobu pojištění. Ne vždy se ale vyplatí odejít do penze v okamžiku, kdy důchodového věku dosáhnete. Před stanovením konkrétního data byste měli zvážit několik faktorů.
Pokud dosažení vašeho důchodového věku vychází blízko přelomu roku, měli byste se přesvědčit, který výpočet penze pro vás bude výhodnější. Důchod se (až na budoucí změny zapříčiněné penzijní reformou) sice počítá stále stejně, ale pro každý rok je například stanovena jiná úroveň lednové valorizace a jiný koeficient pro přiznání nových penzí apod. Může se tak stát, že namísto odchodu do penze ještě před koncem roku se vyplatí pár dní počkat a požádat o něj až v lednu. Rozhodnutí je tedy nutné vždy zvážit vzhledem k podmínkám stávajícího a nadcházejícího roku.
Než požádáte o penzi ke konkrétnímu datu, měli byste si také zjistit, v jaké délce bude v tomto okamžiku vaše doba důchodového pojištění. Do doby pojištění pro stanovení penze se totiž počítají pouze celé roky a každý další celý rok pojištění vám ji navýší (výše procentní výměry činí za každý celý rok doby pojištění získané do vzniku nároku na penzi 1,5 % výpočtového základu měsíčně, ale toto procento se v rámci změn důchodové reformy od roku 2026 mírně sníží). Pokud byste plánovali odchod na nějaké konkrétní datum a zjistili, že vám chybí jen krátká doba pro získání dalšího celého roku, pravděpodobně se vyplatí odchod do penze posunout.
Omezenou možnost dotáhnout si další rok pojištění máte i v případě, že už byla starobní penze přiznána a vy stále pracujete. Podle § 34 odst. 3 zákona o důchodovém pojištění se procentní výměra zvyšuje tomu, kdo i po vzniku nároku na penzi dál vykonává výdělečnou činnost a nenechává si vyplácet starobní ani invalidní důchod. Za každých odpracovaných 90 kalendářních dnů se navýší o 1,5 % výpočtového základu.
Osoby, které při penzi pracují a nepobírají starobní nebo invalidní (III. stupeň) penzi, mají možnost si dobu kratší než 90 dnů (pokud nebyla zhodnocena oním 1,5 % výpočtového základu – viz výše) nechat přičíst k jejich získané době pojištění (započítává se jen ta do doby vzniku nároku na starobní důchod). Řešení je možné využít jen pokud pojištěnec tímto způsobem získá celý další rok doby pojištění. O přičtení této doby k vaší době pojištění získané do okamžiku vzniku nároku na penzi musíte požádat. Řešení je vhodné v situaci, kdy v dohledné době přestanete s výdělečnou činností, už byste nedosáhli na celých 90 dní pro navýšení procentní výměry, ale zároveň vám tato nová doba pojištění může pomoci k získání dalšího celého roku pojištění.
Pro účely stanovení důchodu se započítávají příjmy získané v rozhodném období. To končí rokem, jež předchází tomu, ve kterém do penze odcházíte. Pokud odejdete do penze v roce 2026, bude rozhodné období zohledňovat i příjmy za rok 2025. V případě, že byste ještě v roce odchodu do důchodu získali výrazně vyšší příjmy, než bylo obvyklé v předchozích letech, měli byste zvážit, zda neodejít do penze až v dalším roce, aby se stal součástí rozhodného období i rok, v němž jste vysoké příjmy získali. Tím spíš, pokud to znamená odchod do penze odložit jen o krátkou dobu.
Ať už by se vás týkal kterýkoli případ, vždy byste měli dělat rozhodnutí až poté, co si necháte obě varianty propočítat, například od příslušné okresní správy sociálního zabezpečení.
Na závěr ještě musíme připomenout, že byste si před odchodem do penze měli zkontrolovat, zda má poskytovatel vašeho důchodu (nejčastěji Česká správa sociálního zabezpečení) informace o všech vašich výdělcích a získaných dobách pojištění. V praxi se velice často děje, že chybí podklady - například o studiu, které se dříve započítávalo jako náhradní doba, o vojenské službě apod. To vede k tomu, že pojištěncům zbytečně chybí roky doby pojištění, což negativně ovlivní jejich důchod.
Potřebné informace o vašich evidovaných dobách pojištění najdete na Informativním osobním listu důchodového pojištění (IOLDP), o který můžete jednou ročně bezplatně požádat ČSSZ nebo dokument najdete i v ePortálu ČSSZ. Zjistíte-li, že v evidenci něco chybí, musíte doby doložit, aby se vám pro účely stanovení důchodu mohly započíst.