Výpočet čisté mzdy v roce 2021

Výpočet čisté mzdy zaměstnanců dle daňového balíčku pro rok 2021 schváleného Senátem PČR a Poslaneckou sněmovnou dne 22.12.2020.

Nacházíte se: Výpočet.cz Čistá mzda Nejčastější dotazy Jak je to se zrušením superhrubé mzdy?

Jak je to se zrušením superhrubé mzdy?

Během roku 2021 dojde ke zrušení superhrubé mzdy. Daň se bude (s největší pravděpodobností od února) počítat opět jen z hrubé mzdy při zachování 15% daňové sazby. Pro příjmy, které ročně přesáhnou 48násobek průměrné mzdy (měsíčně 4násobek průměrné mzdy), se zavádí 23% daňové pásmo, které nahradí solidární přirážku, ale vztáhne se i na příjmy z pronájmu, kapitálového majetku nebo tzv. ostatní příjmy.

 

Protože změny nestihnou vejít v účinnost k začátku roku, budou se zaměstnancům počítat výplaty na začátku roku ještě se superhrubou mzdou. Poté začnou platit nová pravidla - se zpětnou platností od počátku roku. To, co zaměstnanci zaplatí na dani v lednu navíc kvůli superhrubé mzdě, jim zaměstnavatel vrátí při ročním zúčtování daně za rok 2021. Ostatní poplatníci (nebo zaměstnanci podávající daňové přiznání) si budou moci v roce 2021 vybrat, zda chtějí danit podle původních, nebo nových pravidel.